Okres przed Pierwszą Komunią Świętą to czas trudny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Przed nimi wiele przygotowań, które obejmują sferę czysto praktyczną, jak i duchową. Jedną z kluczowych kwestii jest także wybór odpowiedniego stroju. W przypadku chłopca najczęściej jest to alba lub garnitur. Na co zwrócić uwagę w chłopięcych stylizacjach komunijnych? 

Alba komunijna dla chłopca 

Wielu rodziców decyduje się na alby, które świetnie wpisują się przede wszystkim w duchowy charakter Pierwszej Komunii Świętej – są skromne i wszystkie wyglądają bardzo podobnie – brak w nich elementów, które niepotrzebnie zwracałyby uwagę. Trzeba także przyznać, że są bardzo praktyczne – dobrze maskują ewentualne niedoskonałości sylwetki i za rok, gdy nadejdzie uroczysta Rocznica Pierwszej Komunii Świętej, właściwie mamy gwarancję, że dziecko bez problemu się w nią znów zmieści. To, co musimy dobrać do alby, to przede wszystkim biała koszula, eleganckie spodnie oraz buty komunijne dla chłopca. Warto pamiętać o tym, aby spodnie posiadały możliwość regulacji w pasie oraz przedłużenia nogawki – dzięki temu za rok nie będą zbyt krótkie i zbyt ciasne.  

Garnitur komunijny dla chłopca 

Alternatywą dla alby jest chłopięcy garnitur komunijny. Co prawda wygląda on bardzo elegancko, ale mamy zdecydowanie mniejszą pewność, że dziecko za rok znów się w niego zmieści. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że tylko wtedy garnitur komunijny prezentuje się elegancko i odświętnie, jeśli jest idealne dopasowany – nie może być ani za ciasny, ani zbyt luźny. Postawmy także na dobrej jakości materiały. Ponadto w idealnie dopasowanym garniturze dziecko będzie także czuło się komfortowo. Możemy zwrócić również uwagę na takie kwestie jak możliwość regulacji i przedłużenia przy spodniach, a w przypadku muchy lub krawatu – czy mają regulowany paseczek – dzięki temu również za rok będą pasować na dziecko. Z garniturem świetnie komponują się lakierowane buty komunijne dla chłopca. 

Niezbędne dodatki – biała koszula i buty komunijne dla chłopca

Zarówno alba, jak i garnitur wymagają założenia eleganckiej, białej koszuli – wybierając ten element chłopięcej garderoby zwróćmy uwagę na jakość materiału – najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny, które zapewnią właściwą termoregulację – koszulę bez obaw wykorzystamy również na inne okazje, więc zdecydowanie warto zainwestować w wysoką jakość. 

Drugą ważną kwestią są buty komunijne dla chłopca. Również w tym przypadku warto postawić na dobrej jakości materiały, czyli przede wszystkim skórę lakierowaną lub licową – takie buty znacznie łatwiej dopasują się do kształtu stopy dziecka, a dzięki temu będą po prostu bardziej komfortowe w noszeniu. Skóra zapewnia także termoregulację. Dobrej jakości buty komunijne dla chłopca wykorzystamy także nie inne okazje. 

Stylizacje komunijne to często także inne dodatki, np. rękawiczki czy kamizelki – nie są one obowiązkowe i to rodzic decyduje, czy będą dziecku niezbędne. Warto pamiętać jednak o tym, że Pierwsza Komunia Święta ma przede wszystkim wymiar duchowy, a kwestie ubioru są drugorzędne.