Gdy przychodzi i wybucha swoimi cudownymi kolorami i zapachami zmienia nasze życie na lepsze. Wiosna, bo o niej tu mowa, to czas odnowy i nadziei, ale aby w pełni się nią delektować warto do wiosny dobrze się przygotować. 

Niemal każdy internetowy poradnik lub dobry blog o zdrowiu podpowiadają co zrobić, aby nadejście wiosny nie było zaskoczeniem. Tak więc najwyższy czas szczególną uwagę poświęcić naszemu wizerunkowi, w którym piękne i zadbane ciało oraz zrównoważona psychika odważnie i z radością wyjdą na spotkanie nowej pory roku.

Od czego zacząć zmiany?

Ciało człowieka jest wyjątkowo skomplikowane i każde uszkodzenie czy niedomaganie jednego elementu ma wpływ na funkcjonowanie całości. Wyobraźmy sobie, że nasze ciało to samochód, który wymaga serwisowania, wymiany opon, oleju, płynu hamulcowego. Idźmy więc do serwisu, a tak dokładnie to poddajmy się badaniom lekarskim. 

Poprośmy o skierowanie naszego lekarza rodzinnego. Warto sprawdzić podstawowe parametry krwi i moczu, oznaczyć poziom glukozy we krwi oraz wykonać profil lipidowy. Panie bezwzględnie powinny wykonać cytologię – badanie często ratujące życie.

Pospolite wiosenne ruszanie się

Wiosną, po okresie zimowego nieaktywnego czasu, w którym ciepły koc, kanapa oraz częste, a nawet zbyt częste przekąski były na porządku dziennym na pewno przybyło nam tu i ówdzie ciała. Ponadnormatywne kilogramy szpecą i są zagrożeniem dla zdrowia. W tym obszarze mocno różnimy się od niedźwiedzi, które zimą także są mało aktywne i śpią, ale one budzą się wioną wychudzone. 

Jak pozbyć się nadwagi? Najlepszy sposób to ruch, a wiosną jest on szczególni przyjemny, gdy łączymy go z pobytem na świeżym powietrzu. 

Nie ma znaczenia, jaką formę aktywności wybierzemy – nikt nie wymaga od nas, byśmy biegali maratony czy pokonywali mordercze dystanse na zawodach ironmanów. Spacer po parku z psem może być tak samo pożyteczny, jak ćwiczenia na siłowni, pływanie czy biegi. Ważne, aby aktywność fizyczną dostosować do naszego wieku i możliwości zdrowotnych, a przede wszystkim by uprawiać ją systematycznie.

Wiosennym przebojem sportowym jest na pewno jazda na rowerze. Samotne lub rodzinne wypady za miasto to najlepszy sposób na łączenie pożytecznego z przyjemnym. 

Zdrowe ciało, to piękne ciało

Z nadejściem ciepłych dni śmiało i chętnie odsłaniamy nasze ciała. Krótkie spódnice lub spodnie, głębokie dekolty, odkryte ramiona pokazują obszary zimą głęboko ukryte pod warstwami ciepłej odzieży. Jeśli chcemy czuć się dobrze w wiosennej garderobie zadbajmy o wygląd skóry.

Można skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, salony odnowy, SPA. To jednak są miejsca, gdzie wykonywane zabiegi są wprawdzie skuteczne, ale dość drogie. Tymczasem zadbane ciało może być wynikiem działań niemal całkowicie bezkosztowych. Dobry peeleng wykonany w domowej łazience, poranne i wieczorne kąpiele pod prysznicem z naprzemiennymi strumieniami wody ciepłej i zimnej, masaże myjkami kąpielowymi, wcieranie balsamów, nakładanie maseczek odżywiających i nawilżających skórę twarzy to proste zabiegi, które dają świetne rezultaty w krótkim czasie.

Nie zapominajmy o włosach, które po zdjęciu zimowych czapek zazwyczaj prezentują się mało okazale. Dajmy im nowe życie zapisując się na wizytę do fryzjera. Farbowanie i modne strzyżenie nie tylko poprawią nasz wygląd, ale i samopoczucie. A jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z profesjonalnych usług zadbajmy o włosy samodzielnie. Dobra maska nakładana po umyciu działa cuda! Może to być kosmetyk zakupiony w drogerii, albo żółtko jaja kurzego wymieszane z awokado, które nałożone na umyte włosy doskonale je odżywią, przywrócą im blask i nadadzą miękkości.

Bądź tym co jesz

Żadna zmiana nie będzie skuteczna, jeśli nie zmienimy sposobu odżywiania. I nie chodzi tu o drogie i skomplikowane diety, ale o nabycie zdrowych nawyków, które w sposób odpowiedzialny podejdą do kwestii odżywiania.

Wiosną zadbajmy o uzupełnienie minerałów i elektrolitów. Źródłem minerałów są głównie warzywa zielone. Sałata, brokuły, ogórki, seler naciowy, koper, jarmuż, szpinak powinny być codziennie uwzględnione w naszym jadłospisie.

Niezwykle zdrowe, niskokaloryczne i bardzo smaczna są szparagi – wiosna to czas ich zbiorów, więc korzystajmy z tego dobrodziejstwa do woli! 

Nie zapominajmy o potasie i sodzie – lekko solony sok z pomidorów to cudowny płyn dostarczający niezbędnych do życia podstawowych elektrolitów.

Po okresie zimy potrzebne jest oczyszczenie, a najlepszą metodą jest picie dużej ilości wody. Każdy dzień warto zacząć o wypicia na czczo jednej – dwóch szklanek wody. W ciągu dnia dodatkowo powinniśmy wypić jeszcze co najmniej dwa litry płynów.

Radość to zdrowie, zdrowie to radość

Nasze ciało jest materią i opisane powyżej porady, to działania mające na celu tę materię utrzymać w dobrym stanie. Jest jednak coś jeszcze, a mianowicie nasz duch, wpływu którego na wygląd i zdrowie nie można lekceważyć. Cieszmy się życiem, sprawiajmy sobie małe lub większe przyjemności, dbajmy  o dobre relacje w rodzinie, w pracy, miejscu zamieszkania. Otaczajmy się dobrymi ludźmi i pięknymi przedmiotami, a wśród nich niech królują wiosenne kwiaty.

I jeszcze jedno – nie zapominajmy  o tym, że o siebie trzeba dbać nie tylko wiosną, że każda pora roku jest ważna i każdy dzień ma znaczenie dla naszego życia. Zmieniajmy siebie poprzez edukację. Blog o zdrowiu, taki jak https://mjrmedical.com/, artykuł czy inna publikacja, webinar  to dobre źródła wiedzy o zdrowiu, a przy tym można po nie sięgać za darmo, w dogodnym czasie i miejscu.