Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem, na który nie mamy wpływu. Jednak prowadząc odpowiedni tryb życia możemy zdecydowanie ten proces opóźnić, a już na pewno w przypadku naszego mózgu. Gorsza pamięć i koncentracja wcale nie muszą być równoznaczne z osiągnięciem pewnego pułapu naszego życia, tj. najczęściej z odejściem na emeryturę. Mózg można ćwiczyć i jak najdłużej cieszyć się sprawnym umysłem – jak tego dokonać?

Prowadzić życie towarzyskie 

Okazuje się, że rozmowa działa zbawiennie na nasz mózg. W jej trakcie aktywnych jest aż kilka obszarów mózgu, które odpowiedzialne są między innymi za słuchanie, przetwarzanie informacji, analizowanie i formułowanie odpowiedzi, a to wystarczy aby mózg pracował na najwyższych obrotach, o czym przekona nas  blog o zdrowiu, taki jak https://panobeauty.com/. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z przejściem na emeryturę kontynuować spotkania towarzyskie, w tym przede wszystkim korzystać z oferty, jaką posiada dla seniora choćby najbliższa okolica, np. domy kultury, kluby dla seniorów czy stowarzyszenia. Jest to okazja do rozmowy, a często także rozwijania swoich pasji, zainteresowań, a nawet nauki, np. języka obcego. 

Czytać i rozwiązywać krzyżówki 

To oczywiście taki najbardziej popularny i najłatwiej dostępny sposób na ćwiczenie swojej pamięci i koncentracji. Teraz właśnie nadeszła pora na to, aby przeczytać te wszystkie książki, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Warto także czytać prasę i rozwiązywać różnego rodzaju łamigłówki – mogą być to krzyżówki oraz wiele innych, które sprawiają nam najwięcej przyjemności. Blog o zdrowiu wskaże nam również inne i bardziej zaawansowane ćwiczenia na pamięć i inteligencję. 

Uczestniczyć w życiu kulturalnym 

Możemy robić to regularnie, a także od czasu do czasu. Im większe miasto, tym więcej posiadamy możliwości. Nie musi być to tylko wyjście do kina czy teatru, ale również obejrzenie wystawy, która organizowana jest w naszej najbliższej okolicy, a także wycieczki. Zwiedzanie nowych miejsc i wyjazdy w zupełnie nieznane okolice to nie tylko relaks, ale również ćwiczenie umysłu. Niemal wszędzie istnieją stowarzyszenia i kluby dla seniorów, które oferują interesujące wyjazdy, a często są one również w sporym stopniu finansowane przez różnego rodzaju programy rządowe. Dlaczego więc nie skorzystać?

Liczyć w pamięci 

Comiesięczne rachunki, zakupy spożywcze czy inne wydatki wpisane są także w życie seniora. Nie korzystajmy z kalkulatorów, aby podsumować swoje zakupy, przeliczajmy w pamięci korzystne rabaty w sklepach, używajmy tylko pamięci, ewentualnie karki i długopisu. Takie ćwiczenia niosą bardzo wiele korzyści dla naszego mózgu. 

Nie bać się nowinek technologicznych 

Nowy smartfon, a nawet urządzenia gospodarstwa domowego to czasem dla starszych osób prawdziwe wyzwanie – nie ma się czego bać, a nawet wprost przeciwnie – korzystajmy z nowinek technologicznych. Komputer to możliwość nie tylko oglądania i czytania, ale również prowadzenia bloga czy grania. A może sprawmy sobie smartwatch i nauczmy się korzystać z jego wszystkich funkcji? Sprawdź, jakie jeszcze propozycje ma blog o zdrowiu!