Od dzieciństwa powtarza nam się, że sport to zdrowie. W tym porzekadle jest wiele prawdy, jednak jakie dokładnie możemy czerpać korzyści dla zdrowia z uprawiania sportu? Dziś przyjrzymy się treningom biegowym, ekwipunkowi, jaki potrzebny jest do takich treningów oraz jakie buty do biegania wybrać

Benefity płynące z biegania

Najczęściej mówi się o bieganiu, jak i o aktywności fizycznej ogólnie, w kontekście utraty wagi, niemniej jednak jest to tylko jedna z zalet, jakie niesie nam uprawianie sportu. Nie można zapominać o zbawiennym wpływie biegania na cały organizm – poczynając od układu oddechowego, przez krążeniowy, kończąc na zdrowiu psychicznym. 

Uprawiając sporty biegowe, zapewniamy sobie lepszy sen. Podczas treningu dotleniamy się, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie jakości snu. Wzmacniamy także zdecydowanie układ kostny oraz mięśniowy, co wpływa na naszą postawę, zdrowie kręgosłupa, zwiększa gęstość kości. Udowodniono, że bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz nadciśnienia, chorób, które są aktualnie, w dobie powszechnego siedzącego i stresującego trybu życia są największym zagrożeniem cywilizacyjnym. 

Aby jednak wszystkie te zalety wpłynęły na nasz organizm, należy odpowiednio przygotować się do sportów biegowych: kupić ubrania i buty do biegania oraz odpowiednie akcesoria.

Buty do biegania, ubrania sportowe – niezbędnik biegacza

Aby bieganie nie przyniosło szkód, powinniśmy zadbać o niezbędne akcesoria biegacza – buty do biegania, ubrania sportowe, a może nawet gadżety. 

Buty do biegania powinny być dobrane uważnie pod względem dobrego dopasowania do stopy. Nie mogą być one za małe ani za duże, ze względu na niebezpieczeństwo dla stóp. Ważna jest także podeszwa, jaką wybierzemy. Część butów do biegania ma dedykowane technologie ulepszające doświadczenia biegowe – producenci tworzą miękkie podeszwy z pianki, poduszki powietrzne, specjalnie profilują podeszwę. Wszystkie te działania są prowadzone po to, aby buty do biegania były jak najbardziej wygodne, a samo bieganie jak najzdrowsze dla stóp.

Najważniejszym aspektem ubrań sportowych, który musi zostać spełniony, jest wygoda. Bez tego, nawet najbardziej rozwinięte technologicznie materiały nie spełnią swojej roli. Idealne ubrania sportowe nie będą krępowały ruchów ani uwierały zbytnio. Dodatkowo możemy znaleźć ubrania o bardziej zaawansowanych technologicznie materiałach – niektóre modelują sylwetkę, inne wchłaniają pot, niwelując brzydkie zapachy. Do podstawowego, amatorskiego uprawiania sportu, wystarczą jednak zwyczajne, bawełniane ubrania oraz buty do biegania. 

Buty sportowe – na co zwracać uwagę podczas ich wyboru 

Wybierając buty do biegania, przede wszystkim warto rozróżnić, czy potrzebujemy obuwia do sportu indoorowego, czy outdoorowego. Różnią się one zarówno bieżnikiem podeszwy, jak i stopniem usztywnienia cholewki. Na rynku dostępne są także uniwersalne buty do biegania, które sprawdzą się w każdych warunkach. 

Istotnym aspektem różnicującym buty do biegania jest waga właściciela. Im biegacz cięższy, tym większa potrzebna amortyzacja. Odpowiednie dobranie jej poziomu przysłuży się naszym stawom, które, nieprzyzwyczajone do aktywności fizycznej, mogą doznać szoku, a co gorsza – nadwyrężyć się. 

Bieganie to aktywność fizyczna, która przynosi naszemu zdrowiu wiele benefitów, należy jednak pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiednia buty do biegania oraz ubrania sportowe.