Brytyjski książę-małżonek, mąż królowej Elżbiety II. Choć prywatnie stał z nią ramię w ramię, służbowo zawsze podążał krok za nią. Według niektórych, całe życie spędził w cieniu monarchini. Przez lata nie mówiło się o nim głośno. Dopiero śmierć Filipa sprawiła, że na jego osobę skierowane zostały flesze. Jakie obowiązki w rodzinie królewskiej sprawował książę Filip? 

Najdłużej panujący książę-małżonek 

W momencie, kiedy Filip osiągnął pełnoletność, na jego drodze stanęła 13-letnia Elżbieta. Młodzieniec od razu zaimponował przyszłej następczyni tronu. Znajomość z Filipem nie przypadła wówczas do gustu królewskiej parze – Jerzy IV ocenił go jako ubogiego i pretensjonalnego człowieka związanego z nazistowskim reżimem. Mimo to, w 1946 roku Filip został zaproszony do zamku Balmoral, gdzie poprosił o rękę księżniczki. Mężem Elżbiety II był przez ponad 73 lata. Wraz z królową doczekał się czwórki dzieci. 9 kwietnia 2021 roku, światem zatrzęsły dwa słowa: “śmierć Filipa”. Książe Filip zmarł na zamku w Windsorze, w wieku 99 lat. Był najdłużej panującym małżonkiem brytyjskiego władcy w całej historii. 

Który członek rodziny królewskiej – poza księciem Filipem – przeszedł do historii? Sprawdź dokumenty przygotowane przez True Royalty, w szczególności Princess Diana documentary

Najważniejsza rola drugoplanowa i nie tylko 

Obowiązki rodziny królewskiej od lat intrygują opinię publiczną. Niemniej niż obowiązki osób w pierwszym rzędzie, interesują także zobowiązania, jakie spoczywają na tych, którzy trzymają się w cieniu. Śmierć Filipa sprowokowała wiele pytań dotyczących tego, czym książe zajmował się na królewskim dworze. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że książe Filip patronował niemal 800 organizacjom charytatywnym. Ponadto ustanowił on tzw. Nagrodę Księcia Edynburga, która ma na celu wzmocnienie poczucia obywatelskiego obowiązku, a także rozwijanie sprawności fizycznej wśród młodzieży. To, co najważniejsze – sprawował on także pieczę nad wizerunkiem rodziny królewskiej w mediach. Jeszcze w 1969 roku, za zgodą królowej, zaprosił do pałacu kamery BBC, by zrealizować film dokumentalny o codziennym życiu rodziny królewskiej. Jedną ze znaczących ról w dokumencie odegrał wówczas między innymi książę Filip.

O księciu Edynburga zrobiło się także głośniej, kiedy świat obiegła wiadomość o problemach w związku księcia Karola i księżnej Diany. Wówczas, małżonek Elżbiety II wraz z królową, usiłował doprowadzić do ugody pomiędzy małżonkami. W życie syna miał ingerować także przed zawarciem małżeństwa z księżną Walii – miał mu wtedy doradzić, aby ożenił się z Dianą lub zerwał z nią wszelkie kontakty. 

Książę, który rozbawiał Elżbietę II 

Na temat poczucia humoru księcia Filipa krążą już legendy. Mówi się, że dzięki dystansowi do samego siebie i świata, znacznie zwiększał swoją pozycję na królewskim dworze. Śmierć FIlipa skłoniła wielu do przeanalizowania jego roli w Pałacu Buckingham. Jedno jest pewne – miał specyficzne poczucie humoru, często popełniał – bardziej lub mniej zamierzone – gafy, które rozbawiły do łez nie tylko dyplomatów i opinię publiczną, ale i samą królową Elżbietę. Choć wielu uważało, że jego usposobienie nie przystoi osobie na jego stanowisku i jest sprzeczne z protokołem, on miał swoje zdanie i nie bał się głośno o nim mówić.

Podsumowując działalność księcia Filipa już po jego śmierci podano, że był on jednym z najbardziej aktywnych członków dworu. Przez 50 lat odbył on między innymi 637 wizyt zagranicznych, ponad 18,5 tysiąca spotkań w roli przedstawiciela monarchii oraz wygłosił niemal 5,5 tysiąca przemówień.