Uszy są narządem, który nie może liczyć nawet na chwilę wytchnienia. Dźwięki otaczają nas z każdej strony nawet wtedy, kiedy śpimy. Cichy szum urządzeń domowych, odgłosy pojazdów przejeżdżających ulicą czy dźwięk zegara – wszystko to otacza nas bez względu na to, czy akurat wypoczywamy, czy nie. Mózg przetwarza otaczające nas odgłosy, pozwalając je zidentyfikować. Jednak co, jeśli traci on taką możliwość?

Problematyczne, niesłyszalne dźwięki

Zdarza się jednak, że z uwagi na rozmaite czynniki – niektóre dźwięki przestają być dla nas słyszalne. Mózg nie potrafi przetworzyć cichszych lub głośniejszych tonów i tym samym – nie słyszymy ich.

Niestety, niedosłuch to nie tylko kwestia niesłyszenia pewnych dźwięków o niskim natężeniu. Choć wydaje się to nietypowe – w przypadku pogorszenia słuchu wynikającego z wieku, bardzo często w pierwszej kolejności tracimy możliwość słyszenia wyższych tonów. W takiej sytuacji problematyczne może być usłyszenie m.in. damskich głosów, śpiewu ptaków czy gwizdu czajnika.

Oznaki pogorszenia słuchu

Bardzo często osoby niedosłyszące nie zdają sobie sprawy z tego, że nie słyszą pewnych dźwięków. Jest to być może nieco bardziej zauważalne dla najbliższego otoczenia takiej osoby, jednak niekiedy bliscy nie chcą mówić osobie niedosłyszącej o jej przypadłości, nie chcąc jej ranić. Jest to duży błąd, przez który niedosłyszący traci możliwość poprawy komfortu swojego życia. Aby móc ustalić, czy cierpimy z powodu pogorszenia słuchu, należy odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Czy w uszach pojawiają się nieprzyjemne, brzęczące, piszczące lub dzwoniące odgłosy?

2. Czy aby odgłosy dobiegające z telewizora były słyszalne, musi on być włączony dużo głośniej niż kiedyś?

3. Czy odgłos mówienia przez inne osoby jest słyszalny, jednak same słowa są trudne lub wręcz niemożliwe do rozpoznania?

4. Czy prowadzenie dialogów w miejscach hałaśliwych i zatłoczonych przysparza sporych problemów?

5. Czy w trakcie dialogów z innymi, konieczne jest proszenie o powtórzenie wypowiedzi lub prośba o mówienie głośniej?

6. Czy spotkania towarzyskie oznaczają duże zmęczenie?

Jeśli odpowiedź na choć część z tych pytań jest twierdząca – z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy mówić o pogorszeniu słuchu w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli jednak po udzieleniu odpowiedzi na poruszone kwestie nie daje pewności, warto wykonać test słuchu online. To bardzo szybka i prosta metoda na określenie, czy rzeczywiście mamy problemy ze słuchem.

Jak sobie z nimi radzić?

Pogorszenie słuchu może mieć różne podłoże, a co za tym idzie – również podejmowane działania są nieco odmienne w różnych przypadkach. W najprostszej sytuacji, utrata odpowiedniej słyszalności może wiązać się z powstawaniem korków z woskowiny w uszach – wówczas wystarczy zadbać o odpowiednią higienę lub ewentualnie udać się do laryngologa w celu przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu.

W przypadku pogorszenia słuchu wynikającego z innych powodów, warto przede wszystkim wybrać się do specjalisty, który pomoże w poradzeniu sobie z tą sytuacją lub, ewentualnie, w doborze aparatu słuchowego.