Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dobry czas na wprowadzenie także dodatkowych zajęć do grafiku dziecka. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę propozycji zajęć dodatkowych, które mogą wspomóc prawidłowy rozwój Twojej pociechy. Pamiętaj jednak, by nadmiernie nie przeciążać dziecka: zbyt wiele zajęć dodatkowych może sprawić, że Twoja pociecha po prostu się zniechęci.

1. Zajęcia sportowe

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego zajęcia sportowe to doskonały wybór dla dziecka, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że większość z nich dosłownie roznosi nadmiar energii. Wśród dostępnych opcji znajdziesz choćby piłkę nożną czy koszykówkę lub siatkówkę, ale również tenisa stołowego, taniec nowoczesny czy balet. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

2. Języki obce

W obecnych czasach trudno jest wyobrazić sobie znalezienie dobrej pracy bez znajomości choćby jednego języka obcego. Jak łatwo się domyślić, taki stan rzeczy może ulec co najwyżej progresji, w związku z tym warto inwestować w naukę języków obcych u jak najmłodszych dzieci. Kilkulatki uczą się języka poprzez immersję, a dodatkowo – wyjątkowo dobrze naśladują akcenty, a co za tym idzie – mają szanse nauczyć się dowolnie wybranego języka na naprawdę wysokim poziomie. Zajęcia językowe bywają kosztowne, zwłaszcza jeśli doliczyć do nich zakup obowiązkowych zestawów książek. Jest to jednak inwestycja w przyszłość pociechy, na którą warto wyłożyć nieco pieniędzy. Pamiętaj, że jeśli w danej chwili nie dysponujesz wystarczającą kwotą, z pomocą mogą przyjść natychmiastowe pożyczki, dzięki którym udźwigniesz dodatkowe wydatki.

3. Gra na instrumentach

Nie mniejsze znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecka ma także muzyka. Jeśli masz wrażenie, że Twoja pociecha jest zainteresowana nauką gry na jakimś instrumencie, a dodatkowo wydaje się mieć do tego smykałkę – nie zwlekaj i zapisz je na lekcje gry na wybranym instrumencie, a może nawet śpiewu? Wiemy, że zakup instrumentu może okazać się dość dużym wydatkiem – jeśli zajdzie taka konieczność, skorzystaj z natychmiastowej pożyczki.

4. Jazda konna

Jazda konna to nieco zapomniana obecnie aktywność, a szkoda: nie tylko wspomaga ona prawidłowy rozwój dziecka, ale również zapewnia mu niepowtarzalny kontakt ze zwierzęciem. Jeśli tylko Twoja pociecha wyraża takie chęci, koniecznie zapisz ją na jazdę konną. Pamiętaj jedynie, że w okresie jesienno-zimowym, na lekcję musisz zabrać cieplejsze ubranie… dla siebie! Dziecko siedzące na koniu i poruszające się podczas jazdy rzadko marznie, czego nie można powiedzieć o dorosłych, stojących obok padoku.

5. Sztuki walki

Zajęcia ze sztuk walki sprawią, że poczujesz się nieco bezpieczniej, gdy Twoje dziecko będzie samodzielnie wracać z zajęć szkolnych. Dzięki – choćby podstawowej – umiejętności samoobrony, zyskasz pewność, że nawet jeśli lekcje skończą się po zapadnięciu zmroku, Twoje dziecko jest zdecydowanie bardziej bezpieczne wracając samodzielnie ze szkoły, z zajęć dodatkowych lub od kolegi czy koleżanki.