Duża część społeczeństwa nosi okulary, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dobór szkieł powinien uwzględniać zdecydowanie więcej kwestii niż tylko wadę wzroku. Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnej degeneracji oczu, a co za tym idzie – pogarsza się sprawność narządu wzroku. Takie kłopoty jak pogorszenie widzenia po zapadnięciu zmroku lub trudności w przeczytaniu tekstu w książce (znany wielu osobom „syndrom zbyt krótkiej ręki”) mogą oznaczać, że musisz zainwestować w okulary progresywne.
Jak to działa?
Po ukończeniu pewnego wieku, większość osób jest zmuszona korzystać z dwóch par okularów: do dali i do bliży. Choć z pewnością jest to jakieś rozwiązanie (w końcu lepiej nosić dwie pary okularów niż nie widzieć co się robi – zdecydowanie lepszą opcją jest zakup jednej pary okularów progresywnych.
Największą zaletą tego rodzaju okularów jest to, że można je wykorzystywać zarówno do czytania z mniejszych, jak również większych odległości. Szkła składają się z kilku stref widzenia, które ściśle korespondują z różnymi odległościami, na które patrzymy. To daje możliwość zapomnienia o konieczności noszenia ze sobą aż dwóch par okularów: soczewki progresywne sprawdzą się zarówno do patrzenia w dal, jak i korzystania z okularów do bliży. Dodatkowo – po środku znajduje się element „pośredni”, czyli taki, który umożliwia korzystanie np. z komputera czy prowadzenie samochodu.
Zainwestuj w siebie
Okulary progresywne to ogromna wygoda na co dzień – zwłaszcza dla osób, które dotychczas nosiły ze sobą dwie (lub więcej!) pary okularów. Możliwość rezygnacji z dodatkowych egzemplarzy szkieł w torebce czy plecaku to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu: poszukiwanie okularów do czytania w przepastnej torebce czy aktówce może zająć dobrych kilka chwil!
Niestety, okulary progresywne mają też jedną, sporą wadę, jaką jest ich cena. Jednak wygoda, jaką oferuje ten rodzaj szkieł jest na tyle duża, że warto w nie zainwestować, np. wykorzystując do tego celu pożyczki osobiste. W ten sposób jednorazowa płatność w postaci raty jest zdecydowanie mniejsza.
Wady wzroku a szkła progresywne
Okulary progresywne mogą być wykorzystywane bez względu na wady wzroku. Co prawda szkła te są kierowane w szczególności do osób, które borykają się z tzw. prezbiopią (czyli pogorszeniem widzenia na niewielkie odległości pojawiającym się wraz z wiekiem), jednak mogą być wykorzystywane bez względu na dodatkowe wady wzroku. Szkła progresywne są zatem dobrym wyborem zarówno dla astygmatyków, jak i krótkowidzów czy dalekowidzów.
Co warto wiedzieć o szkłach progresywnych?
Przede wszystkim należy pamiętać, że choć okulary progresywne zapewniają dużą wygodę – wymagają również adaptacji. Przez kilka dni możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu, a także utrudnienia w prowadzeniu pojazdów czy czytaniu. Wszelkie dolegliwości związane z noszeniem okularów progresywnych ustąpią jednak wraz z upływem czasu: oczy po prostu potrzebują przyzwyczaić się do nowego rodzaju soczewek. Po około tygodniu dyskomfort powinien zniknąć.