Wellbeing, czyli sztuka zdrowego życia to filozofia opierająca się na skutecznym zarządzaniu dobrostanem, skierowana na osiągnięcie jak najlepszego samopoczucia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Aby go osiągnąć, wciela się w życie rozmaite aktywności, na przykład ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, ale także praktykuje techniki antystresowe – ćwiczenia umysłu. 

Wellbeing. Czy jest nam potrzebny?

Wellbeing. Co to właściwie jest? Definicje mówią, że są to działania, które mają zapewnić dobrostan organizmu – czyli dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Na wellbeing składają się więc rozmaite czynniki, takie, jak aktywność fizyczna, sposób odżywiania, work-life balance, a także dbałość o swoje emocje. Samopoczucie psychiczne jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z pewnością większość z nas miała w życiu okres, gdy nie wiedzieliśmy, jak odpocząć psychicznie, bo przytłaczało nas życie codzienne. To właśnie moment, w którym powinniśmy podjąć działania w kierunku życia w stylu wellbeing – praktykować techniki antystresowe, ćwiczenia relaksujące. Nie należy także zapominać o ruchu, na przykład praktykować ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Ciężko osiągnąć wellbeing, kiedy nieustannie odczuwamy ból pleców, a codzienne ruchy sprawiają nam coraz większy problem. Z pomocą przychodzą ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Możesz zapisać się na siłownię i uczęszczać na zajęcia grupowe, organizowane przez siłownię, gdzie możesz zadbać o kręgosłup pod okiem specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę, jak wspierać postawę na co dzień. Jeśli nie masz możliwości zapisania się na siłownię, w internecie znaleźć możesz wiele filmików, dzięki którym możesz uprawiać ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu. Nie potrzebujesz do tego specjalnych przyrządów ani wiele miejsca – wystarczy wygodna bluza, spodnie treningowe oraz buty sportowe. 

Zdrowe ciało – jak zacząć ćwiczyć jogę?

Joga jest znaną i powszechnie docenianą metodą na zwiększenie mobilności, rozciągnięcie kręgosłupa, co stanowi istotny filar wellbeingu. Nie chodzi w tym przypadku o ortodoksyjną jogę, oryginalnie pochodzącą z Indii, a o jogę w wydaniu fitness, która przeniknęła do świata zachodniego ze względu na dobrodziejstwa, jakie może przynieść organizmowi. Zalety ćwiczenia jogi są nie tylko fizyczne! Istnieją odmiany jogi, które skierowane są na relaksację i rozluźnienie. Nie wiesz jak zacząć ćwiczyć jogę? Poszukaj w swojej okolicy szkołę jogi, w której doświadczeni jogini pomogą Ci dobrać zestaw ćwiczeń odpowiedni dla Twoich potrzeb. 

Wellbeing – jak odpocząć psychicznie?

Jak odpocząć psychicznie, gdy codzienne życie rzuca kłody pod nogi, a świat pędzi i nie ma w planach się zatrzymać? Spróbuj praktykować techniki antystresowe, ćwiczenia, które sprawiają, że Twoja głowa uczy się odpocząć, a myśli, które sprawiają, że źle się czujesz, odchodzą. Regularne stosowanie technik antystresowych może doprowadzić nawet do zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na choroby psychiczne często występujące w dzisiejszym świecie – depresję, stany lękowe, nerwice. 

Wprowadzając sztukę wellbeingu do swojej codzienności, możesz podnieść jakość życia i zyskać wiele – zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.