Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu często rezygnują aktywności, które sprawiały im radość. To nie jest jedyne i konieczne rozwiązanie problemu! Można ćwiczyć mimo nietrzymania moczu. Co więcej, treningi dla osób z NTM mogą zmniejszyć dokuczliwość tego problemu i poprawić ogólne samopoczucie. Ważne jest, aby podjąć aktywność fizyczną pomimo nietrzymania moczu. Jak się do niej przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Jedna z przyczyn nietrzymania moczu – otyłość 

Czy wiesz, że otyłość jest jednym z czynników ryzyka nietrzymania moczu? Jeśli nie prowadzisz aktywnego trybu życia, nie wspierasz swojego ciała w kwestii tej dolegliwości. Nie pozwól, by nietrzymanie moczu Cię zatrzymało. Jeśli ćwiczenia zawsze sprawiały Ci przyjemność, kontynuuj je. Mogą one zapobiec otyłości brzusznej i zmniejszyć nasilenie schorzenia.

Związek między nietrzymaniem moczu a ćwiczeniami

Nietrzymanie moczu jest trudnym problemem, który często powoduje izolację i rezygnację z wielu przyjemności. Jednak aktywność fizyczna może rzeczywiście wspomóc proces powrotu do zdrowia. Specjaliści z zakresu fizjoterapii zalecają aktywność w przypadku nietrzymania moczu, ponieważ poprawia ona samopoczucie i kondycję fizyczną. Ważne jest jednak dostosowanie treningu do swoich możliwości, a także unikanie pewnych konkretnych aktywności.

Z czego lepiej jest zrezygnować?

Niektóre ćwiczenia ze względu na rodzaje ruchu i mięśni jakie angażują, nie są najlepszym wyborem dla osób, które zmagają się z NTM. Skakanie przykładowo na trampolinie należy do tej grupy. Choć ćwiczenia te są popularne i dają radość, mogą być nieodpowiednie dla osób z nietrzymaniem moczu. Intensywność treningu na trampolinie może obciążyć mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do nasilenia problemu. Podnoszenie ciężarów również nie jest zalecane – wzrost ciśnienia śródbrzusznego podczas tego treningu może być niebezpieczny dla osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy są istotne dla osób z nietrzymaniem moczu. Regularne wykonywanie ich przez kilka miesięcy może pomóc w poprawie stanu zdrowia. Pilates jest jednym z idealnych treningów dla tych osób, ponieważ jest łagodny dla całego ciała i wspiera mięśnie dna miednicy. Do swojej rutyny warto też wdrożyć ćwiczenia mięśni Kegla. Niezależnie od stopnia problemu z nietrzymaniem moczu, warto nie rezygnować z ćwiczeń. Rób to, co kochasz i pozwól sobie cieszyć się aktywnością. Więcej informacji o zdrowiu układu moczowego znajdziesz na blogu: https://mjrmedical.com/.